Działania

Zobaczcie jak bawiliśmy się podczas Trzeciej Białoruskiej Potańcówki w Białymstoku "Aksamitny Letni Wieczar"!

To już trzecia edycja białoruskiej potańcówki w Białymstoku. Na Placu im. Stanisława Moniuszki zgromadziło się wielu sympatyków białoruskiej muzyki i tańców w różnym wieku. Potańcówka połączyła różne pokolenia - nie tylko na parkiecie, ale też na scenie.

Impreza była okazją do przypomnienia dorobku muzycznego białoruskiego zespołu "Dubiny". Zespół powstał w 1980 r. z inicjatywy Piotra Skiepki i działał do początku lat 90. XX wieku, wydając 5 kaset. Grał swoje autorskie utwory oraz znane białoruskie piosenki, aranżując je poprzez dodanie brzmienia żywych instrumentów (głównie akordeonu, ale też gitary, skrzypiec czy perkusji). Charakterystyczne brzmienie "Dubin" określane było jako "białoruski folk-rock". Zespół koncertował głównie na Podlasiu, jako jedyna w tym czasie grupa z Białostocczyzny - zagrał trasę koncertową w Kanadzie.

Podczas potańcówki piosenki legendarnego zespołu "Dubiny" wykonali młodzi artyści z zespołu Dawid Szymczuk BAND pod artystycznym kierownictwem Ilony Karpiuk. Na scenie pojawili się też założyciele Dubin – Piotr Skiepko i Dymitr Tichoniuk oraz wokalistka - Halina Iwaniuk. Legendarne postacie białoruskiej sceny muzycznej oraz młodzi i energetyczni muzycy - to gwarancja udanego wieczoru!

Ale to nie wszystko. W przerwach pomiędzy tańcami, uczestnicy imprezy mieli okazję przez chwilę poczuć się jak celebryci, robiąc sobie zdjęcie przy specjalnie zaaranżowanej fotościance. Zdjęcia wykonywane były w technice "polaroid". Ze względu na ekspresowy czas wywoływania zdjęć tą techniką, każdy, kto pozował do zdjęcia otrzymał pamiątkową fotografię.
Więcej zdjęć z Potańcówki możecie zobaczyć TUTAJ


ORGANIZATOR:

„SZCZYTY” – Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej


SPONSORZY:

Zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku (Urząd Miejski w Białymstoku)

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego


PATRONI MEDIALNI:

Gazeta Wyborcza Białystok

Tygodnik Białorusinów w Polsce NIVA

Miesięcznik CZASOPIS

TVP Białystok

Polskie Radio Białystok

Białoruskie Radio Racja

Portal internetowy Kamunikat.org

Portal internetowy Afisza.org

Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego